Dom Nad Kwisą

Dom Nad Kwisą

niedziela, 13 listopada 2011

W końcu !!!!

W końcu odnaleźliśmy stare zdjęcie Siedziby!!! Do tego stało się naszą własnością! Kilkuletnie przeszukiwanie internetu przyniosło efekt! Oto on, a właściwie Ona czyli Siedziba na starej fotografii:

Fotografia najprawdopodobniej została wykonana w roku 1908 i przedstawia mieszkańców. Niestety nie jest opatrzona żadnymi zapiskami. Niezaprzeczalnie jest to Nasz budynek.


A tak wyglądała wczoraj w listopadowym słońcu:
To samo tylko jakieś sto lat później.....

Bardzo ucieszyła nas ta fotografia. W końcu wiemy jak wyglądała stodoła, po której została tylko podmurówka. Winorośl rośnie dzielnie do dnia dzisiejszego (chociaż mocno przycięta). Płot mówi sam za siebie. Chyba niegdyś na podwórku przed budynkiem rosło drzewo. Dzięki fotografii dowiedzieliśmy się, że nawet tuż po wojnie przed ceglanym płotem biegła droga, dopóki nie wylano asfaltu na polnej drodze przechodzącej przez naszą działkę dzieląc ją na dwie osobne. Władek powiedział, że nabrał głębokiego szacunku do tej starej drogi i ceglanego ażurowego płotu.

Poszukiwania dalszych zdjęć trwają.
Pozdrawiamy znad Kwisy!!!10 komentarzy:

 1. faktycznie, jedynie brak stodoły! niesamowite jest to uczucie - gdy widzi się dawne zdjęcie swojego domu i jego wcześniejszych mieszkańców!
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. niesamowite wrażenie-aż mi ciary przeszły:)

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę- a dotąd sądziłem,a właściwie byłem pewien, że ten płot to uroczy detalik z lat 60-tych. W każdym razie na to wskazywał jego "styl". W takim razie to wręcz awangarda (zwłaszcza,że może być jeszcze starszy).ABSOLUTNIE do zachowania!Mateus pozdrawia renowatorów znad Kwisy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite, szukajcie dalej, może jeszcze coś się znajdzie. Takie zdjęcia są bezcenne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo to ujmujące za serce, też chciałabym zobaczyć, jak wyglądała nasza wieś przed wysiedleniami i przenosinami mieszkańców w górny koniec, pewnie drewniane chaty, kryte strzechą, ale to też ładne, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. gdzie znależliście to zdjęcie?
  ja mazurskie wsie domy odnajduje na niemieckich stronach...
  Beti

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zdjęcie, gratulacje! Mnie też zjechała szczęka na widok płota. Co za styl, jak na tamte czasy! Jakiś wizjoner go projektował, co potrafił przenieść się do przyszłości :-) My mamy zdjęcie z lat 20- tych, na starsze raczej nie ma szans, bo nasza wioska maleńka. Pozdrawiamy :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. gratulacje, bardzo chciałabym mieć takie zdjęcie naszego domu, lub chociaż wsi w której mieszkamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszymy się, że odnalezienie zdjęcia Siedziby wywołało pozytywne odczucia nie tylko w nas!
  W najbliższym czasie postaram się opisać nieco historię domu i jego mieszkańców - jaką udało nam się odnaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdjęcie piękne! Nawet nie próbuję sobie wyobrazić Panów zachwytu, skoro ja - tylko obserwator procesu renowacji Siedziby - nie mogę oderwać od niego oczu... Uwielbiam takie "okienka", przez które możemy pozaglądać w przeszłość. Zdjęcie jest niezwykle ciekawe (obejrzałam je sobie dokładnie na "fotopolsce"), płot i zabudowania, to jedno, ale ludzie (stroje kobiet, pan z koszyczkiem) i zwierzęta (ten kotek na płocie, co pewnie mruga ;))... no rewelacja! Pozdrawiam z Kwiskiej ;)

  OdpowiedzUsuń